Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја повика Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да испрати набљудувачи на руско-украинската граница, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. ... »


Московски суд бара апсење на украинскиот министер за внатрешни работи

Московски суд бара апсење на украинскиот министер за внатрешни работи
Свет

Московски суд издаде потерница за апсење на Арсен Аваков, министер за внатрешни работи на Украина поради користење забранети методи за војна. За делото се наведени речиси три илјади сведоци чии изјави... »

09.07.2014

Груевски: Нема да дозволиме протестите да ескалираат

Груевски: Нема да дозволиме протестите да ескалираат
Останато

Премиерот Никола Груевски во понеделникот истакна дека со сериозност ја следи состојбата со протестите кои се случуваат деновиве по повод пресудата за случајот „Монструм“, одговарајќи на новинарско пр... »

08.07.2014

Не се одржаа најавените протести, полицијата беше спремна

Не се одржаа најавените протести, полицијата беше спремна
Останато

Со засилено полициско присуство пред скопските судови, но без демонстранти и инциденти помина денешниот ден во Скопје. ... »

07.07.2014

Потпишан договор за соработка меѓу МРТ и БНТ за бесплатно емитување на програмите

Потпишан договор за соработка меѓу МРТ и БНТ за бесплатно емитување на програмите
Останато

Извршниот директор на Македонската радио телевизија (МРТ) Марјан Цветковски и директорката на Бугарската национална телевизија (БНТ) Вера Анкова денеска во Охрид потпишаа договор со кој двете телевизи... »

05.07.2014

ФОТО: Полицијата употреби водени топови за растерување на демонстрантите

ФОТО: Полицијата употреби водени топови за растерување на демонстрантите
Останато

Покрај солзавецот и гасните бомби со кои цело време полицијата ги растерува демонстрантите од пред скопскиот Основен суд, попладнево полицијата употреби и водени топови пред Бит Пазар. ... »

04.07.2014

Тројца главни осомничени го признаа убиството на 16-годишниот Палестинец

Тројцата главни осомничени за бруталното убиство на 16-годишниот Палестинец во почетокот на овој месец, признаа дека го киднапирале и жив го запалиле. ... »

ОН го евакуираа персоналот од Либија поради безбедносни причини

Мисијата на ОН во Либија соопшти денеска дека го евакуира персоналот од земјата поради безбедносни причини, главно како резултат на борбите вчера околу аеродромот во Трип... »

Од прекрасен сончев ден, наеднаш хорор (видео)

Дури 17 лица побарале лекарска помош по невремето што го зафати рускиот Новосибирск. Погледнете во продолжение какво невреме го зафати овој град. ... »

Ден на жалост во Македонија

Во Македонија денеска е ден на жалост поради трагичната хеликоптерска несреќа во која животот го загубија четворица припадници на Министерството за внатршени работи – нач... »

Две лица нападнати со нож во Жена парк

Жител на Кондово со нож нападнал две лица во Жена парк во центарот на Скопје. ... »

» Полицијата се подготвува за најавените протести во Скопје

» ДУИ и ДПА апелираат за мирни протести

» Фотографии од срушениот хеликоптер

» Јанкулоска го осуди палењето на македонското знаме

» Две ракети од Газа паднаа близу израелска нуклеарка

» САД се закануваат со нови санкции за Русија

» Стотици млади луѓе на протест во Куманово против пресудата за „Монструм“

» Генерал Ангелов им одговори на ветераните на УЧК: Ако треба, тука сме!

» Бан Ки Мун ги осуди судирите меѓу Израел и Хамас

Бразил беше домаќин на 20 Светско првенство. Тие се единствената селекција со 5 титули и со максимални 20 учества. ... »


Меси го славеше финалето во допинг собата и најави: имаме уште еден мал чекор до целта

Најдобриот аргентински фудбалер Лионел Меси немаше позабележителен настап во полуфиналето со Холандија (победа на пенали...

Повеќе

Тајната на успехот на Ромеро се крие во гаќите!

Серхио Ромеро со двата одбранети пенали беше јунак во победата на Аргентина над Холандија по која „гаучосите“ обезбедија...

Повеќе

МКинфо - Забава
Една жена одлучила на својот сопруг кој ја изневерил и го уништил нивниот 28-годишен брак, да му напиште јавно писмо кое е објавено на сајтот на Гардијан. Госпоѓата сакала да остане анонимна, но писмото е објавено во целост. ... »

Видео
 

 

МКинфо - Сцена
Камерон Диаз (41) не планира да има деца. Во интервјуто за августовскиот број на магазинот ”Esquire” Камерон открива зошто одлучила да нема деца. Многумина се чудат зошто некои жени се одлучуваат на о... »

(C) 2013 www.mkinfo.mk - Сите права се заштитени